Станично-Луганський краєзнавчий музей був відкритий 1 вересня 1988 року. І вже більше 30 років його співробітники ведуть роботу з вивчення рідного краю − унікального куточка Сходу України, зберігаючи історію для майбутніх поколінь. Перша виставка в музеї була відкрита в рік створення та присвячена 300-річчю селища Станиця Луганська.

У 1999 році відкрилась постійно діюча виставка М.В. Можаєва − скульптора, заслуженого художника України, автора ряду робіт − «Нескорені» (м. Сорокине), «Визволителям» (м. Сєверодонецьк, м. Лисичанськ), першовідкривачеві вугілля в Донбасі Григорію Капустіну, отаманові Війська Донського Кіндрату Булавіну.

У червні 2007 року в музеї відкрита експозиція «Наші земляки − учасники ІІ Світової війни», наразі триває робота над реекспозицією. Також музей став базою для проведення регіональної конференції, присвяченої 300-річчю Булавінського повстання. Тут сконцентровані різні форми культурно-просвітницької роботи: відео-уроки, екскурсії, лекції, майстер-класи. До 2014 року музей відвідували сотні людей, в тому числі велика кількість відвідувачів були із зарубіжних країн − Білорусі, РФ, Молдови, Польщі, Данії, Франції, Норвегії, Голландії, Бразилії, Чехії, США.

У 2014 році в результаті бойових дій будівля музею була частково зруйнована. Після капітального ремонту музей знову відчинив двері для відвідувачів. Будується експозиція, що висвітлює події російсько-української війни. На сучасному етапі вдосконалюються форми і методи роботи. Співробітники зосереджені на проведенні науково-дослідної роботи, вивченні історії населених пунктів району, охороні пам’яток, проведення тематичних виставок, організації та участі в науково-практичних конференціях, в тому числі й у віртуальному просторі. Музей бере участь в міжнародних та всеукраїнських проєктах: «Музей відкрито на ремонт», «Змінимо країну разом», «Єврорегіон Карпати – Україна», «Дитяча галерея «Золотий мольберт на Сході України». Триває поповнення фондів музею. Сьогодні вони нараховують 3271 основного і 1082 предметів науково-допоміжного фонду.

URL: Facebook сторінка відділу